Czesław (czeslaw_list) wrote,
Czesław
czeslaw_list

Historię Polski w latach 70, 80 – Ruch Solidarności

  Lech Wałęsa, 1980

POWSTANIE SOLIDARNOSCI: w lipcu 1980 rzad ogłosił kolejna podwyżkę cen miesa i wedlin,stalo się to przyczyna protestow robotniczych. W sierpniu rozp. się strajki na wybrzeżu. Protestowali stoczniowcy z stoczni gdańskiej im.Lenina, przylaczali się robotnicy z innych zakładów. W krotkim czasie protest ogarnął caly kraj, protestujący przedstawili władzy 21 postulatow np. m.in. domagano się wyższych plac,lepszych warunkow pracy.

W Gdańsku powstal Międzyzakładowy Komitet Strajkowy z Lechem na czele, podobne były w Szczecinie i Jastrzębiu-Zdroju..31 sierpnia 1980 wicepremier Mieczysław Jagielski podpisał z przywódcą stoczniowców Lechem Wałęsą porozumienie w sprawie realizacji 21 postulatów. Na spotkaniu w Gdańsku przedstawiciele MKZ 17wrzesnia 80 utworzyli Niezależny Samorządny Związek Zawodowy(NSZZ)”Solidarność”. W ciagu roku wstąpiło do niego ok.10mln osób.”Solidarność” stala się glowna sila polityczna niezalezna od wladz PRL. Edwarda Gierka odwolano z zajmowanego stanowiska,a New sekretarzem Komitetu Centralnego PZPR został Stanisław Kania, okazal się jednak zbyt ustępliwy w kontaktach z działaczami solidarności i w lutym 81 new premierem zostal gen. Wojciech Jaruzelski,sprawujący również funkcje ministra obrony narodowej.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” (NSZZ RI „Solidarność”) – związek zawodowy rolników powstały jako część ruchu Solidarności zapoczątkowanego w sierpniu 1980. Legalizacja związku stała się możliwa po zawarciu porozumień rzeszowsko-ustrzyckich 19 lutego 1981 (władze odmawiały prawa bytu związkowej reprezentacji rolników, co wywołało strajki chłopskie w styczniu 1981)   →  Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” .


→   Najzabawniejsze Polskie Kroniki Filmowe. Lata 70/80


→   Solidarność

STAN WOJENNY: Z nocy z 12-13 grudnia 1981 wpr.stan. Internowani zostali niemal all główni działacze solidarności oraz ludzie związani z opozycja(łacznie prawie 5tys os) przerwano pol. Tel. Zamknięto granice,porty,lotniska, zablokow. Dojazdy do miast. -Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego-powstał WRON i wladze w polsce formalnie przejęła…na czele z gen. Jaruzelskim.(naj wyzsza wł. W stanie wojennym)na ulice wyjechaly czołgi i wozy opanc. Wprowadzono godzine milicyjna(od22-6rano –os.napotkane o tej porze Były zatrzymywane jeżeli były po za msc zam.) w calym kraju wylaczono tel. Żeby opuścić miejscowość trzeba było specjalne przepustki, zamknięto szkoly Uni..,w mediach wprowadzono scisla cenzure,zdelegalizowano zw. Zawodowe. -Reakcją na wprowadz stanu bylyt strajki okupacyjne w zakładach pracy całego kraju.w odpow. Wladze rozp. pacyfikacje.16grudnia strajkowali gornicy z kopalni „wujek”w k-ach. ZOMO zaczęło strzelac,9 górników zginęło.-w pl ostro skrytykowano przez Zach panstwa.USA wprowadzila embargo na wymiane handlowa z PRL,wzrosly ceny. Podst. Artykuly żywność. Można było kupic na kartki. 1stycznia 1983 zawieszono stan,a 22 lipca zniesiono. SB Zamordowało ks.J.Popieluszke.


→   Stan wojenny w Polsce 1981-1983


Związanе:

Stalinizm w Polsce
Propaganda w Polskiej kronice filmowej - lata 1945-1959
Polskie kroniki filmowe - Lata 50, 60


Autor-kompozytor  ©Czesław List

Wstecz   →   Historia Polski
Tags: История Польши
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments