Czesław (czeslaw_list) wrote,
Czesław
czeslaw_list

Lwów – Prehistoria, czasy przedlokacyjne

Lwów (ukr. Львів, Lwiw; ros. Львов, Lwow; niem. Lemberg) – miasto na Ukrainie. Założony ok. 1250 przez króla Daniela I Halickiego, który nazwał miasto Lwowem na cześć swojego syna Lwa. W latach 1349-1370 w składzie Królestwa Polskiego, 1370-1387 w składzie Królestwa Węgier, od 1387 do 1772 ponownie w składzie Królestwa Polskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów, od 1434 był stolicą województwa ruskiego Korony. Miasto posiadało prawo do czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla. Od pierwszego rozbioru (1772) pod władzą Austrii, jako stolica Królestwa Galicji i Lodomerii – kraju koronnego w składzie Austro-Węgier, aż do ich upadku (1918). W okresie zaborów był jednym z najważniejszych ośrodków nauki, oświaty i kultury polskiej oraz centrum politycznym i stolicą Galicji.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c2/Lwow_Waly_Hetmanskie_c1900.jpg

W listopadzie 1918 przedmiot zbrojnego sporu terytorialnego odradzającego się państwa polskiego i Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, proklamowanej przez ukraińskich polityków Galicji Wschodniej. Od 23 grudnia 1920 do 16 sierpnia 1945 stolica województwa lwowskiego II Rzeczypospolitej, największe miasto Małopolski Wschodniej. Jedno z sześciu wielkich miast II Rzeczypospolitej, obok największej z nich Warszawy, Łodzi, Poznania, Krakowa i najmniejszego Wilna.


   →   Przedwojenny Lwów w filmie i fotografiiW okresie II wojny światowej pod okupacją sowiecką, niemiecką i ponownie sowiecką. W konsekwencji decyzji mocarstw wielkiej trójki zapadłych na konferencji jałtańskiej znalazł się w granicach USRR, a ludność polska została wysiedlona przez władze sowieckie. Od 1991 w granicach niepodległej Ukrainy.   →   Obrona Lwowa


   →   We Lwowie 1939-1945 1\2

Lwów jako miasto wieloetniczne rozwijał się do wybuchu II wojny światowej we współistnieniu wielu różnych narodowości: oprócz dominujących liczebnie Polaków Lwów zamieszkiwali Żydzi, Ukraińcy, Ormianie, Niemcy, Czesi, Rosjanie i in..


   →   We Lwowie 1939-1945 2\2

Obecnie, w wyniku powojennych przesiedleń ludności i zmiany granic państwowych, zdominowany przez ludność ukraińską.

Lwów jest położony na pograniczu wschodniego Roztocza i Wyżyny Podolskiej, nad rzeką Pełtwią. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, węzłem lotniczym, kolejowym i drogowym. Współcześnie Lwów stanowi ważny ośrodek nauki i kultury na Ukrainie. Działa tu Uniwersytet Lwowski (powstały w 1661), Politechnika Lwowska (1844), Lwowska Galeria Sztuki (1897), Teatr Wielki (1900) i Polski Teatr Ludowy (1958). Miasto jest głównym ośrodkiem kultury i życia społecznego mniejszości polskiej na Ukrainie. W 2015 liczył 729,4 tys. mieszkańców, jest siódmym co do liczby ludności miastem Ukrainy.   →  Moje serce zostało we Lwowie ...Zobacz więcej:

Jak kształtowały się granice II Rzeczpospolitej?
Разделы Речи Посполитой между Россией, Пруссией и Австрией
Zdrada - Film dokumentalny (PL)
Польская оккупация Западной Украины в 1918-1939 годах. Как это было
"My tutaj jesteśmy od zawsze" - Marsz Ukraińców w Przemyślu
«Волынская резня» - трагедия и спекуляции. Что именно произошло 11 июля 1943 года?
Wysiedlenie Ukraińców z RP do ZSRR 1944-1946
Ukraińcy – towarzysze w niedoli czy śmiertelni wrogowie?
Правда о Катыни
Film "Katyn" (Pl)
Гжегож Мотика, Антипольська акція ОУН-УПА
Історія українських земель-Львів


Autor-kompozytor  ©Czesław List

Wstecz   →   Historia Polski   Історія України
Tags: История Польши, История Украины
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment