Czesław (czeslaw_list) wrote,
Czesław
czeslaw_list

Usio idzie ŭ adno miesca: ŭsio adbyłosia z prachu i ŭsio vierniecca ŭ prach (Ekklezijast)

     czeSlaw_300   Časłaŭ

«Spaznaŭ ja, što ŭsio, što robić Boh, znachodzicca paviek: da taho niama čaho dadavać i ad taho niama čaho zmienšyć, - i Boh robić tak, kab stavilisia z hłybokaj pašanaj prad tvaram Jaho. Što było, to i zaraz josć, i što budzie, toje ŭžo było, - i Boh zakliča minułaje.

I pakłaŭ ja na serca pomysieł moj, kab šukać i daśledavać mudraściu ŭsio, što pad niebam robicca: hety prykry zaniatak daŭ Boh synam čałaviečym, kab kiravalisia im. Ja ŭsie dziei pabačyŭ, jakija pad soncam čyniacca, i voś, usio - marnaść i pahonia za vietram! Kryvoje nia vyprastajecca, i čaho niama, taho nielha źličyć. Havaryŭ ja z sercam maim i skazaŭ: voś, uźvialičyŭsia ja i zdabyŭ mudraści bolej za ŭsich, što byli da mianie nad Jerusalimam, i serca majo šmat nahledzieła mudraści ŭsiakaj i viedaŭ. Ekklezijast

I pakłaŭ ja na serca pomysieł moj, kab mudraść uviedać, spaścihnuć šalenstva i nierazumnaść; spaznaŭ, što i heta - pahonia za vietram. Bo pry mnohaści mudraści množycca j skrucha; i chto pamnažaje spaznańnie, toj pamnažaje i bol.

... ubačyŭ ja , što niama ničoha lepš, jak ciešycca čałavieku spravami svaimi: tamu što heta - dziel jaho, bo chto pryviadzie jaho pahladzieć na toje, što budzie pasla jaho?

Jašče bačyŭ ja pad soncam: miesca suda, a tam niapravasć; miesca praŭdy, a tam niapraŭda. I skazaŭ ja ŭ serca svaim: "spraviadlivaha i niazbožnaha budzie sudzić Boh; tamu što čas dla ŭsialakaj rečy i sud nad kožnaj spravaj tam". Skazaŭ ja ŭ serca svaim pra synoŭ čałaviečych, kab vyprabavaŭ ich Boh, i kab jany bačyli, što jany sami pa sabie žyvioły; tamu što dola synoŭ čałaviečych i dola žyvioł - dola adna: jak tyja pamirajuć, tak pamirajuć i hetyja, i adno dychannie va ŭsich, i niama ŭ čałavieka pieravahi pierad skacinaj, tamu što ŭsio - mitusnia!» (Ekklezijast)

Praciah   →   Teałahičnyja dasledavanni Časłaŭ List .


Nazad   →    Pra nas     
Tags: Czesław List, Главная, Мир всегда был таким, О нас
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments