Czesław (czeslaw_list) wrote,
Czesław
czeslaw_list

Czesław Niemen

          http://i54.fastpic.ru/big/2013/0410/26/a7d3f42c1d2e85c333c413857bdb3426.jpg    Czesław Niemen, właściwie Czesław Juliusz Niemen-Wydrzycki (ur. 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach, zm. 17 stycznia 2004 w Warszawie) – polski kompozytor, multiinstrumentalista, piosenkarz i autor tekstów piosenek.

Czesław Niemen urodził się jako Czesław Juliusz Wydrzycki 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach w ówczesnym województwie nowogródzkim. Jego rodzicami byli Anna z domu Markiewicz (1897–1986) i Antoni Wydrzycki (1896–1960), wykonujący liczne prace rzemieślnicze, m.in. strojenie fortepianów, naprawa zegarów. Miał siostrę Jadwigę (ur. 1926). Śpiewał już w szkole dziesięciolatce oraz w chórze kościelnym. W latach 1953–54 uczęszczał do szkoły muzycznej w Grodnie. Grał na organach w kościele w rodzinnej miejscowości i śpiewał w szkolnym zespole, który koncertował w innych szkołach.

Został przesiedlony do powojennej Polski w 1958 w ramach ostatniej fali masowych wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich. Rodzina Wydrzyckich zamieszkała w Świebodzinie, Białogardzie i Kołobrzegu, a Czesław znalazł się w Gdańsku, gdzie rozpoczął naukę w średniej szkole muzycznej. Uczył się grać na fagocie. Równocześnie występował w studenckich teatrach, kabaretach i klubie Żak w Gdańsku, śpiewając po hiszpańsku i polsku piosenki latynoamerykańskie, akompaniując sobie na gitarze. Dwie z tych piosenek pojawiły się potem na jego pierwszej płycie. W 1958 ożenił się z pielęgniarką Marią Klauzunik, z którą miał córkę Marię (ur. 1960). Mieszkali w Sopocie. Rozwiedli się w 1971   →   czytaj więcej .


  →  Czesław Niemen-Wydrzycki – najpiękniejsze wspomnienia


  →   Czesław Niemen inaczej - w X rocznicę śmierci .
Inne prace :

Czesław Niemen - występ w Opole 1979
Czesław Niemen - Smutny ktos i biedny nikt
Czesław Niemen — Czerwony Album
Czesław Niemen – Enigmatic (Wielki album)
Czesław Niemen - Cztery ściany świata
Czesław Niemen - Pielgrzym
Czesław Niemen - Dziwny jest ten świat

Utwory Czesława Niemena   →   Druga Kolekcja utworów   Czesław Niemen, 129 piosenek - słuchaj online lub do pobrania


Autor-kompozytor  ©Czesław List

Wstecz   →   Polskа   Czesław Niemen     
Tags: Музыка, Польша
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments